Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Tomyśl: Niższe rachunki w Spółdzielni Mieszkaniowej od października. Co z tematem geotermii?

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Bloki Spółdzielni Mieszkaniowej
Bloki Spółdzielni Mieszkaniowej Dominika Kapałka
Lokatorzy Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Tomyślu czekają na niższe rachunki za czynsz w związku z wejściem w życie rozporządzenia z 20 września. Już do skrzynek mieszkańców trafiają nowe wyliczenia. Z kolei spółdzielcy z Opalenicy otrzymali kosztorys utworzenia indywidualnych kotłowni z piecami. Czy w to wejdą? Co z tematem geotermii w naszym mieście? I kto przeprasza Zarząd SM za głoszenie nieprawdziwych informacji? Na te i wiele innych pytań odpowiemy poniżej.

Od października niższe rachunki za czynsz w Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Tomyślu

Jak poinformowała Spółdzielnia Mieszkaniowa w Nowym Tomyślu, po miesiącach starań o dostrzeżenie przez rząd problemu wysokich cen ciepła w budynkach wielorodzinnych zasilanych z zewnętrznych sieci cieplnych, nastąpił przełom.

- W dniu 20 września weszła w życie ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Dzięki jej wprowadzeniu, możliwa stała się zmiana zaliczek na centralne ogrzewanie i ciepłą wodę. Nowy, niższy wymiar opłat za mieszkanie od 1 października 2022 roku został dostarczony do państwa skrzynek

- podał Zarząd SM w Nowym Tomyślu.

Jak powiedział nam Piotr Sadowski, zastępca prezesa SM będzie to realna i znacząca zmiana dla mieszkańców i spółdzielców w naszym mieście. Dodatkowo nasza redakcja otrzymuje wiele pytań związanych z redukowaniem rachunków od lutego, czy marca - gdy podwyżki zaczęły trapić mieszkańców.

- Musimy wspomnieć o tym, że niestety ale nie posiadamy możliwości aby cofnąć się wstecz. Te niższe ceny obowiązują, jak zadecydował Rząd od października 2022. Ci mieszkańcy, są poszkodowani przez system, bo nie możemy tych należności w żaden sposób zmniejszyć

- dodał P. Sadowski.

Oficjalne przeprosiny w kierunku SM ze strony Łukasza Augustyniaka, jednego z członków komitetu walczącego z wysokimi cenami czynszów w Opalenicy

Sprawa opłat za ogrzewanie od miesięcy rozpalała mieszkańców. I nie ma się, co temu dziwić, bo wzrosty były horrendalne. Dyskusji, jak się okazuje, nie zawsze jednak towarzyszyły merytoryczne i prawdziwe argumenty. Jak poinformował nas prezes SM Andrzej Funka, członek komitetu protestacyjnego w Opalenicy Łukasz Augustyniak przyznał publicznie, że 15 czerwca w trakcie wiecu mieszkańców spółdzielni w sposób nieuprawniony głosił twierdzenia niezgodne z prawdą. W oświadczeniu wyjaśnił, że mówił o sprawdzonych rozwiązaniach, polegających na dzierżawie przez SM kotła z kotłowni i uzyskaniu od PGNiG zgody na taryfę konsumencką od dostawcy gazu.

- Rozwiązanie z dzierżawą kotłów z kotłowni innych podmiotów jednakże nigdzie nie zostało przeprowadzone skutecznie do końca i moje twierdzenia były niezgodne ze stanem faktycznym i były jednocześnie nie do spełnienia w sposób zgodny z prawem. Wyrażam ubolewanie i wycofuje swoje twierdzenia(...)

- oświadczył m.in. Łukasz Augustyniak.

- Nieprawdziwe informacje muszą zostać sprostowane. Wskazywał on podczas wiecu, że SM w Nowym Tomyślu już wcześniej winna iść tą drogą. Mogło to wywołać przekonanie, że zarząd był bezczynny w tej sprawie i nie wykazał woli pomocy mieszkańcom w rozwiązaniu trudnej sytuacji, spowodowanej dramatycznymi podwyżkami kosztów ogrzewania. A my robiliśmy wszystko, co było w naszej mocy i przyjęliśmy te sprostowanie z zadowoleniem. Nie mogliśmy zostawić takich informacji w przestrzeni publicznej. Prawda zawsze wychodzi na jaw. Dla mnie jedynym właściwym podmiotem, który może się wypowiadać w kwestii energetyki jest Urząd Regulacji Energetyki. My złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury w stosunku do jeszcze innych czterech osób i na razie z tymi osobami pozostajemy w sporze sądowym, ponieważ sprawa ta została już w Sądzie Rejonowym w Nowym Tomyślu zarejestrowana

- powiedział Andrzej Funka.

Spółdzielcy z Opalenicy chcą uniezależnić się od dostarczanego ciepła przez KOMOPAL

Przypomnijmy, że do tematu możliwych rozwiązań w celu zmniejszenia rachunków nawiązał włodarz gminy Opalenica, Tomasz Szulc podczas spotkania 13 września. Stąd pojawił się pomysł na wyjście z SM w Nowym Tomyślu i utworzeniu wspólnot mieszkaniowych, dzięki którym spółdzielcy mogliby założyć indywidualne piece w blokach.

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Nowym Tomyślu do jednego z mieszkańców wystosowała pismo dotyczące możliwości budowy kotłowni gazowych. W dokumencie wyszczególniono kosztorys całej inwestycji.

- W wyniku analizy stwierdzono, że orientacyjny koszt budowy 19 indywidualnych kotłowni gazowych na os. Centrum (od budynku 1 do 13) oraz przy ulicy Reymonta (2-8) może wynieść ponad 5 milionów złotych wraz z niezbędnymi robotami

- napisano w piśmie skierowanym do Łukasza Augustyniaka. Spółdzielnia Mieszkaniowa w dokumencie tym wskazała również, że nie rozwiązuje to problemu braku gazu w pozostałych budynkach na osiedlu Centrum z powodu braku sieci gazowej w tym rejonie.

Mieszkańcy są jednak w tym temacie zgodni, że muszą uniezależnić się bardziej na przyszłość.

Geotermia w Nowym Tomyślu. Wniosek ma zostać przez gminę złożony do końca września 2022 roku

Jak przyznała w rozmowie z nami Adrianna Zielińska gmina Nowy Tomyśl wyraziła aprobatę, co do tematu geotermii w Nowym Tomyślu.

- Do jutra (przyp. red. 29 września 2022 roku) mamy czas, aby w formie elektronicznej złożyć i przesłać wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie. I gmina oczywiście to zrobi

- zapewniła Adrianna Zielińska, wiceburmistrz Nowego Tomyśla.

Jak ograniczyć zużycie ciepła w budynkach Spółdzielni Mieszkaniowej?

Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Andrzej Funka zdradził nam, że jest obecnie z ich strony wola skręcenia/zmniejszenia temperatur w częściach wspólnych i zgodności tych działań z prawem budowalnym.

Wniosek złożony! Potwierdził to na swojej stronie Urząd Miejski

W dniu 30 września 2022 roku burmistrz Nowego Tomyśla Włodzimierz Hibner podpisał kolejny już – trzeci – wniosek gminy o dofinansowanie odwiertu geotermalnego, który za pośrednictwem generatora wniosków został złożony do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Złożony wniosek opracowany został na podstawie posiadanego projektu robót geologicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opalenica.naszemiasto.pl Nasze Miasto