Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Tomyśl: Mieszkaniec wystosował prośbę o interwencję w sprawie wysokich cen za ciepło. Gdzie została ona wysłana?

Dominika Kapałka
Dominika Kapałka
Screen spotkania komisji wspólnej Rady Miejskiej z dnia 22 lipca 2022 roku.
Screen spotkania komisji wspólnej Rady Miejskiej z dnia 22 lipca 2022 roku. Screen z relacji Magazyn_InformacyjnyTV
W ubiegłym tygodniu, 22 lipca 2022 roku w sali widowiskowej Nowotomyskiego Ośrodka Kultury spotkała się komisja wspólna Rady Miejskiej Nowego Tomyśla. Gościem, zaproszonym przez mieszkańców był inż. R. Pająk, który przedstawił sposób rozwiązania obecnego problemu. Natomiast spółdzielca, mieszkaniec Nowego Tomyśla Krzysztof Przybylak wystosował prośbę o interwencję w sprawie wysokich cen za ciepło. Do kogo i w jakiej sprawie?

Trudna sytuacja mieszkańców Spółdzielni Mieszkaniowej w Nowym Tomyślu

Od ponad pół roku wysokie ceny za ogrzewanie i ciepłą wodę nie schodzą z tapety tutejszych gazet i portali. Odbyło się już wiele spotkań w celu wyjaśnienia obecnej sytuacji i znalezienia odpowiedniego rozwiązania. Jednak drastyczne ceny cały czas widnieją na rachunkach spółdzielców, a mieszkańcy czują się lekceważeni.

- Postanowiliśmy, kolejny już raz, wziąć sprawy w swoje ręce. Nie możemy bezczynnie czekać na zmiany legislacyjne ustawy. Dlatego skorzystaliśmy z pomocy inż. Łukasza R. Pająka, prezesa Renewable Energy Company, który sporządził propozycję dotyczącą możliwości skorzystania z taryfowych cen gazu

- wyjaśnia w rozmowie z nami Krzysztof Przybylak.

I jak dodaje wniosek o interwencję wystosowany został dzisiaj (przyp. red. 26 lipca 2022 roku) do wojewody wielkopolskiego, burmistrza Nowego Tomyśla, starosty nowotomyskiego, rady miejskiej, Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i Spółdzielni Mieszkaniowej.

- Ze względu na drastyczne koszty ogrzewania oraz dostarczania ciepłej wody, działając w imieniu i na rzecz mieszkańców osiedli mieszkaniowych, które są w zasobach SM, proszę o pilne pochylenie się nad problemami tychże mieszkańców i zapoznanie się z propozycją przedstawioną na komisji wspólnej Rady Miejskiej w dniu 22 lipca przez inż. Łukasza Pająka, który to zaproszony został przez mieszkańców i przedstawił propozycję rozwiązania tego problemu

- napisano w dokumencie.

W przedstawionej przez inż. Łukasza R. Pająką opinii gość spotkania jasno wskazał problem, z jakim od samego początku borykają się SM i PEC - fakt, iż w obecnej sytuacji prawnej problemem w skorzystaniu z niższej taryfy jest to, iż odbiorcą gazu jest PEC - niebędący jednostką ujętą w ochronie taryfowej.

- Najprostszym sposobem, zdaniem opiniującego, będzie zmiana odbiorcy gazu w umowie pomiędzy PGNiG, a PEC. Cesją umowy SMNT może zastąpić PEC jako odbiorca gazu. W dniu dokonania cesji SMNT będzie uprawniona do złożenia oświadczenia taryfowego

- wyjaśniono w opinii sporządzonej przez Ł. R. Pająka.

Zaproszony na komisję wspólną mężczyzna wskazał również uproszczony obecny schemat i wyjaśnił, jak w jego ocenie, powinien on - schemat, docelowo wyglądać.

- Na podstawie powyższego schematu SMNT będzie odbiorcą końcowym gazu, uprawnionym do skorzystania z ochrony taryfowej(...)

- dodał.

Mężczyzna wyjaśnił również, iż w zakładanym rozwiązaniu przeanalizować należy szczegółowe zapisy umowy dwustronnej pomiędzy SMNT, a PEC-em. W szczególności kwestię uregulowania umownego statusu paliwa gazowego przekazanego do przetworzenia, a także podstawę rozliczenia usługi.

- Powyższy schemat jest "protezą prawną", tj. krótkoterminowym, inwazyjnym i skomplikowanym, ale jego celem jest obniżenie i ugruntowanie ceny ciepła sieciowego dla mieszkańców, a nie ułatwienie pracy prezesów SMNT i PEC

- nadmienił na końcu Łukasz R. Pająk, inżynier energetyk.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na opalenica.naszemiasto.pl Nasze Miasto