Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożary od urządzeń grzewczych

Opr. JC
Strażacy apelują o ostrożność
Strażacy apelują o ostrożność Archiwum KP PSP NT
Pożary od urządzeń grzewczych. W czwartek doszło do pożaru w przewodzie kominowym w Starym Tomyślu. Wcześniej do podobnych zdarzeń dochodziło w Brodach i Borui Kościelnej. Strażacy apelują

Pożary od urządzeń grzewczych

Na dobre rozpoczął się sezon grzewczy. Piece węglowe, gazowe oraz na olej opałowy zostały uruchomione, a w naszych mieszkankach zrobiło się cieplutko.

Niestety z tego powodu w okresie jesienno - zimowym następuje znaczny wzrost zagrożenia pożarowego spowodowanego niewłaściwą eksploatacją urządzeń ogrzewczo - kominowych. Co roku straż pożarna odnotowuje groźne pożary, których przyczyną są wady techniczne tych urządzeń, niewłaściwe ich użytkowanie lub nieostrożność osób dorosłych podczas ich obsługi.

W myśl obowiązujących przepisów przeciwpożarowych przewody kominowe podłączone do palenisk opalanych na paliwo stałe powinny być czyszczone minimum cztery razy w roku, natomiast na paliwo ciekłe lub gazowe co najmniej dwa razy w roku. Czynności związane z czyszczeniem przewodów kominowych powinien zrobić fachowiec posiadając odpowiednie uprawnienia.

Podczas wykonywania czyszczenia przewodów kominowych powinno zwrócić się uwagę na szczelność samego komina, przewodów spalinowych oraz drzwiczek wycierowych. Drugim mankamentem dosyć często spotykanym, stwarzającym zagrożenie pożarowe to składowanie materiałów palnych na ściankach czynnych przewodów kominów lub w ich obrębie.

Największym zagrożeniem i jednocześnie najczęstszą przyczyna powstawania pożarów w okresie jesienno zimowym jest wypadanie żaru z pieca. Zwróćmy więc uwagę na nie składowanie materiałów palnych w obrębie paleniska pieca i zachowajmy minimalną odległość 50 centymetrów. W przypadku gdy piec ustawiony jest w pomieszczeniu posiadającym podłogę wykonana z materiału palnego np. deski powinniśmy zadbać, aby przy piecu od strony paleniska lub kominka podłoga powinna być zabezpieczona pasem materiału niepalnego o szerokości 0,3 metra.

- Zwróćmy też uwagę na stan techniczny samego pieca. Dotyczy to przede wszystkim pieców kaflowych, których długoletnie użytkowanie może doprowadzić do ich popękania. Podczas użytkowania pieców dosyć często zauważalnym błędem jest dosuszanie materiału opałowego składowanego między ścianą pieca i budynku. Jest to kardynalny błąd stwarzający potencjalne źródło powstania pożaru. Nie możemy zapomnieć o temacie dotyczącym prowadzenia przewodów kominowych i spalinowych przez palne elementy konstrukcyjne obiektów. Najczęściej dotyczy to przewodów spalinowych prowadzonych przez ścianki działowe, czy stropy od urządzeń grzewczych podłączonych nielegalnie przez użytkowników bez zgody pracowników służby kominiarskiej. Takie niebezpieczne prowadzenie przewodów spalinowych bardzo często powoduje powstawanie wyjątkowo groźnych pożarów lokali mieszkalnych. Początek takiego pożaru to pożar ukryty, rozwijający się wewnątrz konstrukcji budynku – opowiada rzecznik PSP w Nowym Tomyślu Andrzej Łaciński.

Jeżeli zobaczysz dym lub ogień:
1) zaalarmuj innych domowników o pożarze i pomóż im opuścić zagrożone pomieszczenia
2) zawiadom Straż Pożarną - tel. 998 lub 112,
3) po zgłoszeniu się dyspozytora powiedz, w miarę posiadanych informacji:
a) co się pali,
b) gdzie się pali (adres),
c) czy są zagrożeni ludzie (np. uwięzieni w pomieszczeniach) i na których kondygnacjach?
d) czy w obrębie pożaru mogą znajdować się substancje łatwo zapalne lub niebezpieczne?
e) odpowiedz na zadawane przez strażaka pytania,
f) podaj swoje nazwisko i numer telefonu, z którego dzwonisz, nie rozłączaj się dopóki dyspozytor nie potwierdzi przyjęcia zgłoszenia,
4) stosuj się do poleceń strażaków prowadzących działania gaśnicze,
5) nie przeszkadzaj strażakom w akcji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto