Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Tomyśl: Wojna w oświacie

Jakub Czekała
JC
Nowy Tomyśl: Wojna w oświacie. Podczas czwartkowej sesji Rady Powiatu Nowotomyskiego padło wiele mocnych słów, wzajemnych zarzutów, a emocje momentami sięgały zenitu. Podczas obrad pod głosowanie weszła uchwała związana z zamiarem likwidacji Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Nr 2 im. Stanisława Staszica.

Nowy Tomyśl: Wojna w oświacie

Ma to związek z planami połączeniem ZS im. S. Staszica i ZSOiP im. Mikołaja Kopernika
Jest to uchwała intencyjna, której podjęcie nie ma co prawda żadnych konsekwencji, ale jest jednak pierwszym etapem ewentualnego połączenia wspomnianych placówek. Jeśliby bowiem do niego by doszło, to w ramach kompetencji ZS nr 2 pozostałyby technika, liceum zaś całkowicie miałby prowadzić „Kopernik”, który ze Staszicem ma być połączony. Jak uzasadniają członkowie Zarządu Powiatu, oba profile szkół zachowałyby swoich patronów, a przez to także tradycję i pamięć o nich.

Nie wszystkich radnych jednak planowane połączenie przekonuje. Najaktywniejszy w środę był były przewodniczący Rady Powiatu, Zbigniew Markowski. - Mam duże wątpliwości jeśli chodzi o to łączenie - mówił podczas obrad. - Wydaje mi się, że to dzieje się zbyt pochopnie. Nie szuka się przyczyn, dlaczego w „Koperniku” jest mało uczniów. Natomiast obie szkoły mają duże tradycje. „Kopernik” chyba nawet dłuższe. Nie wyrażam sobie tej szkoły jako „dwunazwowej”. Mówię, to jako absolwent. Zresztą rozmawiam z innymi na ten temat i są oni także zbulwersowani. Pomysł łączenia tych szkół to pomysł kuriozalny. Nie szuka się innych rozwiązań - mówił, dodając, że nie podpisuje się pod łączeniem.

Oliwy do ognia w całej sprawie dolał na pewno list Rady Pedagogicznej „Kopernika”, który przed świętami pojawił się w internecie (o sprawie pisaliśmy w poprzednim numerze). Krótko przypominając, nauczyciele wyrazili w nim swoje niezadowolenie z planów powiatu i wyrazili zdecydowany sprzeciw.

Jak stwierdził naczelnik Wydziału Edukacji Marek Nyćkowiak, po spotkaniu z dyrektorami, pedagodzy mieli czas, by wnieść swoje uwagi dot. planów władz powiatu. Oficjalne pismo wpłynęło z ZS nr 2, „Kopernik” zaś swoje pismo opublikował najpierw w sieci.
- Wiemy, że nasze rozwiązanie nie zadowala ZS nr 2, jak i „Kopernika”, ale jest to rozwiązanie zdecydowanie korzystniejsze dla „Kopernika” - mówił podczas sesji szef komisji oświaty Rady Powiatu Lech Sadowski.
Rajcy to jednak nie uspokoiło. W kolejnej wypowiedzi Z. Markowski zaatakował Marka Nyćkowiaka pytaniem, co robił jako kierownik Wydziału Oświaty przez ostatnie lata, bowiem trwająca właśnie kontrola komisji rewizyjnej w „Koperniku” wykazuje niegospodarność w placówce: - Gdzie był wydział, czy kontrolował czy nie kontrolował? Czy to komisja rewizyjna musi szukać błędów? Panie kierowniku, co pan robił przez te kilka lat. Dopuszczano do pewnych rzeczy, które w ogóle nie powinny mieć miejsca - mówił, nie kryjąc emocji radny.
W odpowiedzi Marek Nyćkowiak powiedział, że on jako kierownik wydziału, nie miał informacji o kontroli komisji rewizyjnej: - Nie znam przebiegu i ustaleń tej kontroli. Chciałbym poznać jej wyniki, kiedy ona się zakończy - stwierdził M. Nyćkowiak, który przypomnijmy, że od 2012 do poł.2015 roku pracował w UM w Zbąszyniu.
Na koniec dyskusji przewodnicząca Rady Maria Galas zwróciła uwagę, że wyników kontroli przed opracowaniem protokołu przez komisję rewizyjną nie można upubliczniać. A przewodniczący komisji rewizyjnej Władysław Napierała dodał, że radny Markowski nie miał prawa zdradzać szczegółów trwającej kontroli.

Stanowisko władz powiatu

W piątek otrzymaliśmy stanowisko Zarządu Powiatu Nowotomyskiego, po wydarzeniach na czwartkowej sesji i w odniesieniu do stanowiska Rady pedagogicznej „Kopernika”. Oto jego treść: „Odnosząc się do argumentów poruszonych podczas czwartkowej Sesji Rady Powiatu Nowotomyskiego, a odpowiadających na zarzuty zawarte w wymienionej publikacji podkreślić należy przede wszystkim rażące błędy w piśmie, którymi są: nieprofesjonalna publikacja korespondencji urzędowej w portalach społecznościowych i to przed dostarczeniem pisma do Starostwa; adresowanie pisma do różnych odbiorców, w tym m.in. Marszałka Województwa Wielkopolskiego zdradza braki w znajomości kompetencji tego samorządu; pismo ma wydźwięk negatywny - wskazuje się, że problemy są wszędzie tylko nie w Koperniku; według naszej wiedzy, pismo nie wyraża przekonania przynajmniej części nauczycieli tej szkoły; w piśmie krytykuje się zmiany w sieci szkół zarzucając brak długoletnich analiz, co jest nieprawdą - trend szkoły od kilku lat jest tylko spadkowy - co także potwierdza dokonany w styczniu 2016 roku raport analityczny „Oświata Ponadgimnazjalna w Powiecie Nowotomyskim według stanu na rok 2015”. Mając w posiadaniu dokładną analizę oświatową placówek w powiecie nowotomyskim należy pamiętać, że problemy ZSOiP nie rozpoczęły się w tej kadencji. Obecny Zarząd ratuje wieloletnie zaniedbania, których w tej chwili skutki eskalują w tak mocnym stopniu. Dziwi zatem zaskoczenie radnych Forum Obywatelskiego Powiatu Nowotomyskiego, którzy przez osiem lat nie potrafili znaleźć rozwiązania dla ratowania nowotomyskiego „Kopernika”. Ataki na obecne władze wydają się być czysto polityczną grą, a nie merytorycznymi argumentami szukającymi rozwiązania obecnej sytuacji szkoły. Radny Zbigniew Markowski doradza zmianę na stanowisku dyrektora wiedząc doskonale, że z prawnego punktu widzenia nie jest to możliwe. Były przewodniczący Rady Powiatu winien zatem przypomnieć sobie, że to w poprzedniej kadencji powierzono krytykowanemu obecnie przez radnego dyrektorowi to stanowisko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto