Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Tomyśl: Ruszają kontrole i badanie palenisk

Jakub Czekała
JC
Informowaliśmy już, że nowotomyscy strażnicy miejscy zorganizowali, jak również sami wzięli udział w szkoleniu związanym z pobieraniem do badań materiałów z palenisk domowych. Teraz zapowiadają konkretne działania.

Nowy Tomyśl: Ruszają kontrole i badanie palenisk

Działania te mające na celu poprawę jakości powietrza, wymierzone będą w osoby, które w swoich piecach spalają niedozwolone materiały. Nie od dziś wiadomo, że Nowy Tomyśl walczy z zanieczyszczeniem powietrza. Problem jest na tyle poważny, że zdarza się, iż wieczorami nie można pójść na spacer, by nie narazić się na kaszel i duszności.

Wkrótce ruszą kontrole

Komendant nowotomyskich strażników Arkadiusz Wieczorek powiedział nam, że już wkrótce on i jego pracownicy ruszą „na miasto”, by pobierać próbki z pieców znajdujących się na tych posesjach, gdzie istnieje podejrzenie, że mogą w nich być spalane różne niepożądane rzeczy.

- Gmina zawarła już umowę z Centralnym Laboratorium Pomiarowo - Badawczym z Jastrzębia Zdroju - wyjaśnia nam komendant. - Pobrana przez nas próbka zostanie właśnie do nich przesłana na analizę zawartości. Teraz nasze kontrole na terenie posesji będą rozszerzone, właśnie o pobranie materiału do badań - dodaje.

Arkadiusz Wieczorek wyjaśnił nam, że mieszkańcy, którzy spalają w piecach niedozwolone substancje i rzeczy muszą się liczyć z konkretnymi karami: - To mandat, koszty ewentualnej sprawy sądowej oraz zwrot kosztów przeprowadzonych badań składu pobranej próbki.

Jeśli chodzi o statystykę zgłoszeń związanych z zadymionym miastem, to najwięcej zgłoszeń strażnicy odebrali w 2016 roku, bo aż 126, w 2017 roku były 42 zgłoszenia, a w 2015 roku odnotowano 27 takich sygnałów.

- Natomiast od stycznia do dziś mieliśmy około 10 zgłoszeń oraz cztery kontrole palenisk - tłumaczy nam Arkadiusz Wieczorek. - Przypomnieć również warto, że od sezonu grzewczego 2018/2019 w życie wejdzie uchwała antysmogowa, która zakazuje palenia w piecach węglem brunatnym, miałem, wszelkimi słotami i koncentratami. Palić będzie można węglem, który będzie miał nie mniejszą wartość opałową niż 23 MJ/kg, a drzewo nie może mieć więcej, jak 20 procent wilgotności. Będziemy to także kontrolować u mieszkańców - kończy Arkadiusz Wieczorek.

Dodajmy również, że władze Nowego Tomyśla w walce z zanieczyszczeniem już w ubiegłym roku wprowadziły program dotacji do wymiany źródeł ogrzewania, a wkrótce również na terenie kilku punktów w mieście oraz w Borui Kościelnej mają zostać zainstalowane czujniki mierzące zanieczyszczenie powietrza. Do tego cały czas prowadzona jest szeroko rozumiana akcja edukacyjna.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowytomysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto