Najnowsza książka Eduardo Mendozy - "Niezwykła podróż Pomponiusza Flatusa" to ciekawy przykład zabawy gatunkami literackimi, mieszania konwencji i żonglowania symbolami, którego efektem jest nowoczesna i pełna humoru ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Najnowsza książka Eduardo Mendozy - "Niezwykła podróż Pomponiusza Flatusa" to ciekawy przykład zabawy gatunkami literackimi, mieszania konwencji i żonglowania symbolami, którego efektem jest nowoczesna i pełna humoru opowieść o początkach naszej ery.
Pomponiusz Flatus, rzymski patrycjusz ze stanu ekwickiego, przemierza Cesarstwo w poszukiwaniu źródła o niezwykłych właściwościach. Niestety, smakowanie wód z każdego napotkanego zbiornika doprowadza go jedynie do skrajnego wyczerpania i problemów gastrycznych. Po ataku (a właściwie eksplozji) z wnętrza brzucha, nieprzytomny zostaje przygarnięty przez arabską karawanę. Następnie, z kohortą XII Legii pod wodzą Liwianusza Maliusza, przekracza rzekę Jordan.
Na obcej ziemi, pełnej Żydów i rabusiów, Pomponiusz szuka pomocy i gotówki. Zlekceważony przez rezydujących przedstawicieli Rzymu, sponiewierany i zmęczony, spotyka dwunastoletniego chłopca o pyzatych policzkach, blond kędziorach i odstających uszach, który oferuje mu dwadzieścia denarów. Tym chłopcem jest Jezus, syn Marii i Józefa. Zawartość jego sakiewki ma być nagrodą w zamian za udział w śledztwie i udowodnienie, że jego ojciec nie zabił znamienitego i bogatego Epulona.
By rozwiązać zagadkę śmierci Epulona Flatus będzie musiał m.in. odkryć sekret żony Epulona, spotkać się ze znawczynią snów i prostytutką w jednym - zgrabnołydką Sarą, zmusić cieślę Józefa do wyznania prawdy i znaleźć zamek, który otwiera tajemniczy klucz. Tymczasem Żydzi czekają na swojego Mesjasza, a trybun Apiusz na krociowe zyski. Co z tego wszystkiego wyniknie? Czy uda się uratować Józefa przed ukrzyżowaniem?
Autor książki, Hiszpan Eduardo Mendoza, na 150 stronach "Niezwykłej podróży Pomponiusza Flatusa" zgrabnie łączy i miesza mity, historie biblijne i zmyślone opowieści. Wykorzystuje fakty i postacie historyczne. Język, jakim napisana jest książka, przywodzi na myśl to przypowieści biblijne, to dialogi sokratejskie. Żonglerka konwencjami i gatunkami (od powiastki filozoficznej po kryminał w stylu Doyle'a), nawiązania do symboli chrześcijańskich i abstrakcyjny (nieco kloaczny) humor składają się na współczesną pop-opowieść o początkach naszej ery na styku cywilizacji rzymskiej i chrześcijańskiej.
Dla fanów abstrakcyjnego humoru Monty Pythona (łatwo o skojarzenie z filmem "Żywot Briana").
"Jakkolwiek by było, w ostatecznym rozrachunku nie ma to większego znaczenia, gdyż tego jednego jestem pewien: za kilka lat świat będzie wyglądał tak, jakby nic podobnego się nie wydarzyło, i nikt nie będzie pamiętał o Jezusie, Marii, Józefie [...], albowiem wszystko niszczeje, znika i popada w niepamięć, oprócz niewiędnącej wielkości Rzymu." [fragment książki]

Eduardo Mendoga, "Niezwykła podróż Pomponiusza Flatusa", Wydawnictwo Znak,cena 27,90 zł.

Mamy tę książkę dla internautów. Prosimy o kontakt z dopiskiem „Konkurs”.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!