Mieszkańcy 7-tysięcznej gminy Lubasz, wypowiedzieli się na temat ewentualnej lokalizacji elektrowni atomowej w Klempiczu. Gmina w tym celu sporządziła specjalne ankiety. Wydała w sumie 1793 sztuki, wróciły 853.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Mieszkańcy 7-tysięcznej gminy Lubasz, wypowiedzieli się na temat ewentualnej lokalizacji elektrowni atomowej w Klempiczu. Gmina w tym celu sporządziła specjalne ankiety. Wydała w sumie 1793 sztuki, wróciły 853. W tym 485 mieszkańców wypowiedziało się za budową elektrowni, dokładnie 56,7 procent, 288 było przeciw - 33,8 procent, a 74 nie miało zdania - 8,7 procent. Czy to oznacza, że mieszkańcy nie boją się już atomu?

We wtorek, w sali wiejskiej w Lubaszu odbyła się debata. W gronie niespełna 40 osób już po omówieniu wyników ankiet, zaczęło być gorąco.
– Dlaczego Unia tak bardzo chce nam pomóc w budowie elektrowni jądrowej? Bo sama zamyka swoje, na przykład w Niemczech. Dlaczego Unia nie naciska na rozwój źródeł energii odnawialnej, wiatrowych, wodnych? Wiatru i wody mamy pod dostatkiem – przekonywał Jerzy Klawek, od 50 lat mieszkaniec Lubasza. I pytał dalej? – A co z odpadami radioaktywnymi? Zakopywać będziemy? Nie mamy bezludnych wysp, może w kosmos wyślemy?
– Ta, w której powstanie elektrownia atomowa, będzie najbogatszą gminą w kraju – przekonywał Piotr Robaczewski, emeryt, który 5 lat temu przeprowadził się tu ze Świnoujścia. – I wcale się nie obawiam, że gmina je straci. Mieszkałem niedaleko niemieckiej elektrowni, stojącej tuż za polską granicą. Naukowcy badali dno Bałtyku i zanieczyszczenie było zerowe – przekonywał.
- Tych nieprzekonanych jest dużo, nie chcę spychać ich na margines.Wręcz przeciwnie tłumaczyć, rozwiewać ich wątpliwości. A swoją drogą nieoficjalnie wiem, że Klempicz ma 20 procent szans na elektrownię – podsumował Jan Graczyk, wójt gminy.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!